Všechny typy čajů jsou vyráběny z lístků Camellia sinensis, což je čajovník čínský. Je to stálozelená rostlina pocházející z jižní a jihovýchodní Číny. Tato rostlina se na plantážích pěstuje jako strom nebo keř v tropických a subtropických oblastech. Poupata a listy z této rostliny se upravují různými způsoby a využívají se především k přípravě nápojů, tedy čaje.
Pro mnohé z nás také není nic příjemnějšího, než si v chladných měsících pochutnat na lahodném šálku horkého čaje, který nás příjemně zahřeje, ale také nám obnoví energii. Pojďme se společně podívat, jaké druhy čaje máme na výběr.
Černý čaj
Listy černého čaje procházejí při svém zpracování delší oxidací, proto je tento čaj mnohem více aromatický než ostatní čaje. Svou vůni si udrží dokonce po několik let, což byl dříve také důvod, že byl využíván v obchodu v Mongolsku, Tibetu a na Sibiři jako měna až do 19 století. Využíval se dokonce jako barvivo na látku pro chudou třídu obyvatel. V dnešní době je černý čaj velice oblíbený, proto není divu, že zaujímá více než devadesát procent čaje prodaného na Západě.
Zelený čaj
Lístky zeleného čaje procházejí minimální oxidací, proto je méně aromatický. Je to lahodný nápoj, který odstraňuje únavu a dodává nám energii. Používal se již v tradiční čínské medicíně ke snižování horečky, zastavování krvácení i k hojení ran. Dokonce i v dnešní době je konzumace zeleného čaje spojená se snížením úmrtnosti na rakovinu.
Bílý čaj
Tento čaj se získává zpracováním prvních, ještě nerozvinutých hebkých lístků čajovníku, které mají stříbřitě-bílé chloupky. Odtud tedy pochází název bílý čaj. Je to nejjemnější a nejznamenitější druh čaje, který dříve směli pít jen čínští císaři. V dnešní době začíná být velmi oblíbeným nápojem, zvláště pro jeho jemnou a lahodnou chuť i pro jeho blahodárné účinky na lidský organismus. Obsahuje účinné přírodní antioxidanty a pomáhá také při redukci váhy.