Závitové spoje jsou nejběžnější rozebíratelné spoje. Kdo by neznal šroub a matici.
Na vyřezání vnitřního závitu v předvrtané díře používáme závitníky Narex. Závity můžeme řezat ručně nebo strojně. Při ručním řezání závitů upevníme závitník do vratidla. Zpravidla používáme sadu dvou nebo tří závitníků. Při průmyslové výrobě bývá použitý jeden závitník, kterým se vyřeže rovnou hotový závit bez nutnosti výměny nástroje.
Závitník má tvar šroubu, na kterém jsou vytvořené břity pomocí jedné až osmi šroubovitých nebo přímých drážek, která také slouží pro odvod vznikající třísky.
Závitníky jsou zakalené na vysokou tvrdost.
Materiál závitníků bývá nástrojová nebo rychlořezná ocel. Mohou být i z tvrdokovu. Povrch může být opatřen otěruvzdorným povlakem.
Závitníkem lze také závity opravovat, nejen vytvářet nové.
Před výběrem závitníku si musíme ujasnit, jaký typ závitu potřebujeme vyřezat. Nejběžnější závity jsou metrický-značíme M, a trubkový-značíme G nebo R. Občas narazíme i na závit Whitworthův, který je v palcích a značíme jej W.
Závity mohou mít různá stoupání. Běžně se rozlišuje závit s hrubým nebo jemným stoupáním. Tomu odpovídají závitníky s daným stoupáním.
Jemné stoupání se používá např. na tenkostěnných trubkách, nebo v automobilovém a leteckém průmyslu.
Důležitou otázkou pro správný výběr závitníku je náročnost a frekvence použití závitníku. Do profesionální dílny bychom nikdy neměli na kvalitních nástrojích šetřit.
Z nabídky závitníků Narex si vyberete dle vašich požadavků.
Chceme-li řezat závit do nerezové oceli, zvolíme závitník z materiálu obohaceného o kobalt. Je třeba počítat s vyšší cenou.
V neposlední řadě je třeba vědět, že existují nejen běžné pravotočivé závity, ale i levotočivé závity, a pro ty musí být i levořezný závitník.
Žádná dílna se neobejde bez kvalitních nástrojů. Závitníky Narex vás určitě nezklamou.