Jak ukotvit izolaci a obkladový kámen na zdivo Porotherm


Porotherm je název stavebního materiálu, který budou velmi dobře znát zejména ti, co staví nebo přestavují rodinné domy či rekreační nemovitosti. Je to zjednodušeně řečeno dutá cihla, tvořená mnoha dutinkami, které jednak přináší úsporu nákladů samotnému výrobci, a pak také majitelům nemovitostí, protože vzduch uvnitř cihel působí jako tepelný izolant. To ale neznamená, že by zrovna tento materiál zdiva byl ideální zateplovací vrstvou pro dosažení významných úspor za vytápění objektů, k tomu musíte zdivo Porotherm důkladně zateplit.

Zateplení cihel Porotherm se provádí například fasádním polystyrenem, nebo minerální vatou, oba tyto materiály mohou docílit značného snížení nákladů na topení, ale pouze za předpokladu, že použijete vhodný způsob kotvení příček Porotherm. Co tím máme na mysli?

stavba domu

Velmi totiž záleží na tom, jak izolaci ukotvíte, cihly Porotherm jsou duté a obyčejná hmoždinka jimi proklouzne tak, že se uvnitř bude viklat a nedosáhnete patřičné opory, potřebujete na to jít jinak, například injektážními kotvami Spiral Anksys. Oč se jedná a co o nich víme? Jde o patentovanou a osvědčenou technologii kotvení jakýchkoli izolačních a obkladových materiálů do různých typů zdiva, jsou to duté kovové trubičky, zhotovené do podoby válcové mřížky z pozinkované oceli, a jejich výhoda spočívá hlavně v tom, že po provlečení montážním otvorem a jeho vyplnění fixační pěnou zaujímají pevnou polohu a udrží na svém místě i velmi těžké obkladové materiály, například kámen.

vyzdívání z cihel

Na cihly Porotherm se pak nemusíte zdráhat zavěsit fasádní polystyren, minerální vatu, a na tyto izolanty zároveň obkladovou břidlici. Kotvy Spiral Anksys udrží bez problémů i dvacet centimetrů silnou vrstvu polystyrenu a pět centimetrů silnou vrstvu obkladového kamene. Životnost těchto kotev přesahuje mnoho desítek let, a lze s trochou nadsázky říci, že s nimi máte vystaráno do konce života.