Samet neboli Velvet


Když byste si měli představit cokoli sametově hebkého či lesklého, pravděpodobně se vám v mysli vynoří velmi příjemné pocity.

Samet byl vždy považován za symbol luxusu, zvláště v době před průmyslovou revolucí, kdy tyto látky vznikaly pouze ruční výrobou. O jeho vzniku nemáme žádné přesné záznamy a předpokládá se, že se poprvé objevil na této planetě ve východní Asii za raného středověku, nebo ještě dříve. V Evropě se sametové látky zhotovovaly již ve 13. Století, tehdy šlo pochopitelně výhradně o přírodní vlákna, nejčastěji z hedvábí.

rudý samet

Později se samet zhotovoval z viskózy (celulózových vláken) a z bavlny a teprve ve dvacátém století se k jeho výrobě začala používat vlákna syntetická, nejčastěji polyester. Tkanina je velmi příjemná na dotek a působí vzhledově nesmírně přitažlivě, proto se hodí zejména ke slavnostním příležitostem.

růžový samet

Dnes se s tímto materiálem můžete setkat v podobě konfekce i oděvů šitých na míru, v podobě halenek, šatů, sukní či plášťů, výjimečné není ani dámské spodní prádlo a oblečení ležérní, velmi volné a příjemné pro nošení na doma. Ze sametových látek se zhotovují dekorativní předměty – polštářky, závěsy, přehozy na křesla a postele, ložní povlečení atp. Můžete se s ním setkat i ve společenských prostorách, např. v oddacích místnostech, v kinech a divadlech. V ozvučených sálech zabraňuje odrazům zvukových vln, což je velmi příznivá vlastnost pro tamní akustiku.

Přírodní samet – dáte-li přednost přírodním materiálům, počítejte s tím, že bude látka mít tendenci k pomačkání, a že se při praní na vyšší teploty může srazit. Bude tedy náročnější udržet ji v potřebné kvalitě při každodenním využíváním. Přírodní samet bývá také levnější.

Syntetický materiál – bývá sice dražší, ale po vyprání se tolik nemačká a rovněž se vlákna nesrazí, ovšem je nutné dodržet doporučenou teplotu praní.